Bilgisayar Donanım Birimleri

Bilgisayar Donanım Birimleri

Bilgisayar Donanım Birimleri

Bilgisayar Donanım parçaları bir bütünlük oluşturduğu gibi birçok alanda bilgisayarın sorunsuz kullanılabilmesi için birbirine uyumlu şekilde birleştirildiği alanlardan birtanesidir.

Donanım, bilgisayarın tüm fiziksel yapısını ifade eder.Yani monitör, klavye, kasa ve kasanın içindekiler tüm fiziksel yapıyı oluşturmaktadır.

Bilgisayar Donanımları altı genel bölümden oluşmaktadır.Bunlar ise;

  • Screen:Ekran
  • CPU:Merkezi veri işleme ünitesi
  • Flopy:Disket sürücü
  • Keyboard:Klavye
  • Printer:Yazıcı
  • Communication:Haberleşme (İletişim) şeklindedirler.Bu donanım birimlerini temel olarak açıklayacak olursak yine alt gruplar halinde sırasıyla sıralayabiliriz.

pchocasi-donanim-1
Sabit Disk

Verilerin toplandığı bir depolama aracına verilen isimdir.Hard-disk olarak bilgisayar sektöründe bilinmektedir.İçerisinde bulunan metal plakalar yüzünden hard-disk adı verilmiştir. Çeşitli markalarda ve kapasitelerde harddiskleri piyasada bulabilirsiniz.

Disket Sürücü

Sürekli depolama için kullanılan disketlerin bilgisayar tarafından okunup yazılmasını ve bu tüm verilen de aktarılmasını sağlar.Tüm bilgisayar bileşenlerinin zamanla hızlanmasına ve gelişmesine rağmen disket sürücüler hiç değişmemiştir.

CD Sürücü

Günümüz  bilgisayarlarının vazgeçilmez bir parçası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.Veri saklamak için kullanılan CD’leri okumakta kullanılmaktadırlar.Laser ışınını kullanarak CD üzerindeki izleri okuyarak bunları dijital bilgiye çevirir. Uygun program ile bu bilgi alınır ve diğer programların yorumlayabileceği bilgi haline getirilir.

Ses Kartı

Anakart üzerine yer alan ses kartı bilgisayarın hafızasından aldığı dijital sinyalleri analog sinyallere çevirir ve hoparlör veya kulaklık çıkışından dışarı verir. Mikrofon veya line girişinden aldığı analog bilgileri de dijital bilgiye çevirir ve bilgisayarın hafızasındaki uygun bir yere depolama işlemlerini üstlenir.

Güç Kaynağı

Bilgisayarın en önemli parçalarından birtanesidir.Çünkü o olmaz ise bilgisayarı çalıştıramaz veya elektrik veremezsiniz.Çalışma için gerekli olan elektriği sağlamakta olduğu gibi üzerindeki fan sayesinde ısınan parçaları soğutulur.

Anakart

Tüm bilgisayarın omurgasını oluşturan parça anakarttır.Üzerinde çeşitli binlerce işlem yapan entegreler bulunmaktadır.Tüm genişleme kartları (ekran kartı, ses kartı) anakart üzerindeki belirlenmiş slotlara yerleştirilir.Üzerindeki bakır yollar sayesinde tüm bileşenler birbiri ile bağlantılıdır.

Grafik İşlemcisi

Grafik kartı üzerinde bulunan grafik işlemcisi, bilgisayarın ekran üzerinde görüntü oluşturmasını sağlamakla görevlidir.Tüm renkleri ve şekilleri grafik işlemcisi çizer ve yönetir.

Grafik (Ekran) Kartı

Anakart üzerine takılan grafik kartı bilgisayarın hafızasından aldığı dijital bilgileri analog bilgilere çevirir ve monitöre gönderir.Bu gönderme işlemi ile birlikte ekrana alınan bilgiler doğrultusunda piksel piksel görüntüler oluşur.Bir bilgisayara daha yakından baktığınızda yukarıdaki resimden çok daha fazlasını görürsünüz.

pchocasi-donanim-2

  • http://twitter ekintist

    Çok teşekkürler..